2015

Fantazje Fotograficzne Krzysztofa Henclewskiego

Fotografia nas otaczająca różne może mieć oblicza!
Małgosia Apathy i Krzysztof Henclewski to przyjaciele którzy przed laty wprowadzali mnie w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym na ścieżki uprawiania dobrej i ciekawej Fotografii. Małgosia niestety już czuwa z wysoka nad nami!

Śląskie Dokumentalistki!
Małgosia Kauczyńska-Apathy 1936 – 2005
Warto spojrzeć na te dwie strony też!Krzysztof jak przystało na poważnego inżyniera zawsze prezentował nam fotografię interesującą i też poważną!


Jednak teraz mnie zaskoczył pokazując fotografię dość „Fantazyjną” Jednak nie jest ta fotografia tylko fantazyjna. Jak się jej dokładnie przyglądniemy to będziemy mogli przekonać się ze jest to poważne pokazywanie tak tego co nas otacza które zostaje wzbogacone o drobne ciekawostki prowokujace nas do głębszego spojrzenia!

Pierwsze zdj. Kobieta oparta o korzeń ściętego drzewa! – co przyciąga nas- Oczy Maleńkie białe a jakie mocne w wyrazie – i tak jest – Dla mnie te dwa zdjęcia to przecież EWA I ADAM.( może się mylę?)


I tak jest z kolejnymi zestawieniami które będąc rózne jednak się uzupełniają i dodają nam bardzo osobistych skojarzeń! Dla mnie zdjęcie czarnego rulonu rozwijającego na żółtej ziemi dywan przypominający autostradę jest bardzo charakterystyczny i wierny naszej wiedzy o budowie autostrad polskich – a mały człowieczek popychajacy ten walec jest symbolem naszych możliwości organizacyjnych

Nie będę opisywał kazdego zestawienia zdj. Krzysztofa - zostawiam to moim miłym czytelnikom.

Bo właśnie spokojne i poważne ogladanie różnych fotografii nas mobilizuje do poznania (co autor chciał pokazać) – Jestem zwolennikiem i tym samym propagatorem traktowania fotografii która może być nie tylko poważna lub też niby banalna na pierwszy rzut oka a jednak pokazująca coś ważnego.
Właśnie to fantazyjne podejście do sztuki fotograficznej jest też ważne i tak samo cenne jak fot. dokumentalna czy ta tyko artystyczna. ( podziałów może być wiele ) jednak szanujmy wszystkie odmiany róznorodnych spojrzeń na otaczający nas świat.
Dlatego też w chwili obecnej po wielu latach uprawiania fotografii staram się szanować różne fanaberie artystyczne i przynoszą mi one momenty które zmuszają mnie do zastanowienia się na tym co ogladam i mówię w tych komentarzach o naszej polskiej fotografii.
Efektem tego myślenia będzie mój pierwszy Komentarz Malarski który też nawiązuje do fantazji „ Blue rhyth mic night” Waldemara Borowskiego.
Sam jestem ciekaw co napiszę?

Warszawa, luty 2015