2015

Dumny Kościół w różnych spojrzeniach Szymona Barny

Brochów XVI Wieczny Kościół P.W. Św. Rocha i Św. Jana Chrzciciela!
Ma Charakter Obronny - Ściśle Związany z Rodziną Chopinów!

Szymon Barna odkrywca pięknych kwiatów i małych kamyczków wspólnie ze swoim Przyjacielem Malarzem Januszem Miszalskim pokazują nam ciekawe pejzaże bliskiego Warszawie Mazowsza.

Po pierwszym przeglądzie zdjęć byłem przekonany, że oglądam jakiś zabytkowy Zamek.
Jednak dokładny opis Szymona sprowadził mnie na ziemię, że dumne Wierze to kościelne Wieże dumnie patrzące na piękny pejzaż Polskiego Mazowsza. Spiczaste dachy wbijają się swoimi Krzyżami w przestrzeń Nieba, do którego przecież pragniemy my Katolicy udać się pod koniec naszego Żywota.

Jednak cieszmy się jeszcze na razie tymi pięknymi i różnymi widokami, z których wyłania się ten piękny Kościół – pokazujący nam swoją dumę i wartość!
Dumny Kościół przypominający Zamek Obronny (po pierwszym spojrzeniu byłem przekonany, że jest to Historyczny Zamek)

Szymon Barna obchodząc przestrzenie z różnych stron zwraca nam uwagę i przypomina, że każdy odkryty przez nas obiekt domaga się od nas dokładnego oglądu i odkrywania różnorodnego widoku, jaki nam dają przestrzenie nas i nie tylko nas otaczające!

Dla mnie Pejzaż Mazowiecki jest odkryciem – wychowywałem się przecież na Śląsku wśród Kopalń i Hałd! Dlatego te widoki ziemi Mazowsza są dla mnie odkryciem.
Warte są dokładnego się przyglądnięcia i podziwiania tak barwnej przestrzeni jak i kompozycji.

Naturalnie kłania się tutaj ważny moment wspólnoty malarstwa i fotografii.
Artysta Plastyk Janusz Miszalski stawia swoją sztalugę w różnych miejscach różnie oświetlanych i bardzo dokładnie przygląda się temu wszystkiemu, co tworzy ten pejzaż.
Właśnie to skupienie i dokładność spojrzenia przyczynia się do powstania Dzieła Sztuki mówiącego nam coś więcej niż tylko to co widzimy.
Mam tu na myśli; klimaty pojawiające się w naszym odbiorze tak sztuk malarskich jak i fotografii. Malarze już od bardzo wielu lat opanowali zasady poznania kolorów i ich wzajemnego się uzupełniania. Jedne kolory lubimy a inne są dla nas brzydkie.

Nadmiar kolorystyki, jaki nam teraz automatycznie serwują nowe technologie nie zawsze daje ciekawe wyniki.
A do tego dochodzi złe traktowanie Fotografii, nad którą trzeba się zastanowić i trochę popracować. Automatycznie powstałe FOTY i Fotki nadają się tylko do rejestracji otaczającej nas rzeczywistości! ( Zaletą tych Fot i Fotek jest tylko to ze można je zrobić w każdych warunkach nie zastanawiając się nad tym, jaka to będzie fotka! I że natychmiast możemy je przesłać telefonem czy Fb.

Warszawa, kwiecień 2015