2015

"Złote Planty Kraków" Henryka Bzdoka

Po deszczowej Zimie roku ubiegłego najwyższy czas przygotować się na odradzającą się wiosnę!

Gdy Słońce zabłyśnie przypomnijmy sobie piękną serią zdjęć „Złote Planty Kraków” autorstwa Henryka.

Mogę tak bezpośrednio nazywać ważną Postać śląskiego malarstwa, bo znamy się od wielu lat! Henryk Bzdok był wieloletnim Prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Katowicki.

Ponieważ malarstwo-grafika i wszystkie wydarzenia artystyczne organizowane przez Henryka były nie tylko ciekawe, ale też bardzo dobre i ważne dla Kultury Śląska! Więc naturalnie spotykaliśmy się na tych Wystawach rozmawiając tak o sztuce jak i o tym wszystkim, co łączy malarstwo z fotografią!

Ten świetlny Złoty zalew widoków krakowskich Plant jest po prostu „Złoty”!!! Nie da się określić inaczej te ciekawe i spokojnie fotografie oddające klimaty spokoju tego zakątka zieleni w mieście Sztuki, jakim jest Kraków.

Właśnie ta prostota spojrzenia została wzmocniona fotografowaniem też ludzi spacerujących i cieszących się tak widokami słonecznych cieni jak i spokojem miejsca przeznaczonego do wypoczynku i zadumy!

11 (97 kB)

W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy gdzieś się spieszymy i biegniemy właśnie takie miejsca i taka fotografia nas uspakaja i pozwala się cieszyć radosnym wiosennym klimatem nas czekającym.

Pomimo tego ze jest to z formalnego punktu widzenia przecież rejestracja fotograficzna odchodzącego lata! Pozwoliłem sobie dopiero teraz zamieścić na moich komentarzach ten zestaw zdjęć, bo gdy padały śnieżne deszcze blokowały klimat jaki płynął z tych zdjęć!!!

Teraz, gdy złote Słońce nam już przygrzewa oglądać można je z zainteresowaniem i wielką radością nadchodzącego lata!

I właśnie takie skojarzenie powodują dwa ostatnie zdjęcia. – Na przed ostatnim zdjęciu w pięknym otoczenie zielenią biegnie młoda dziewczyna na powitanie wiosny ! Ale to nie wszystko w ostatnim zdj. pojawia się też młoda dama zadumana nad tym, co właśnie odchodzi


O Henryku Bzdoku można mówić i pisać bardzo wiele bo jest to bardzo dobry i ceniony malarz - doskonały organizator działań artystycznych ( co w środowiskach sztuki jest dość trudne do realizowania) – Jego Anegdoty, które pojawiają się w Miesięczniku „Śląsk”to bardzo ciekawe i dowcipne opisanie swojego artystycznego koleżeństwa.
Z wielką przyjemnością zawsze je czytałem!
A teraz gdy już nie jest Prezesem Henryk zajmuje się Grafiką Komputerową – Fotografią no i naturalnie doskonałymi rysunkami. Odkrywa swoje archiwum. Zmienia i uzupełnia rysunki swojego Profilu (z poczuciem dystansu do samego siebie- zjawisko rzadko teraz spotykane) ja Henryku z drżeniem serca pisałem ten skromny komentarz, bo trudno jest komentować twórczość Artysty tak ważnego dla naszego Śląska!

Warszawa, marzec 2015