2015

„Po Walcowni w Szopienicach” - Smutne zdjęcia Marka Lochera

Tak się przeważnie zaczyna Restrukturyzacja naszego Przemysłu na Śląsku i nie tylko Hutniczego. Naturalnie mieszkanie w okolicy Cynkowni Szopienickiej nie było zbyt zdrowe dla nas wszystkich mieszkających nie tylko w Szopienicach, ale prawie na całym naszym Śląsku. Nie jest to naturalnie powód do całkowitej likwidacji naszego wieloletniego śląskiego Przemysłu!Marek Locher od kilku już lat fotograficznie dokumentował to znikanie naszego przemysłu . Był w miejscach i chwilach, gdy zostają wyburzane tak hale produkcyjne jak i kominy oraz wieże wyciągowe. Podziwiałem Jego refleks w chwytaniu momentu upadku tych konstrukcji się walących. Zawsze też zdobywa o nich informacje o tym, czym były, kiedy i przez kogo były wybudowane te odchodzące zabytki naszej techniki.Właśnie ta pasja poznania historii tych obiektów owocuje tym, że zdjęcia końca ich żywota są tak dobre i przejmujące swym tragizmem a jednocześnie pięknem. Jest to fotografia upadku i znikania tego, co było dla nas bardzo ważne i cenne.Marek Locher - Cisza Miejsc Przeszłych http://www.koniakowski.pl/2009-25.htmlPrzy tej okazji wspomnień warto też zauważyć ze swoją pasją potrafił zarazić innych młodych fotografików właśnie do zbierania dokumentów które będą dla przyszłych pokoleń wartościowe.

Do takich szczególnie aktywnych postaci należy też zapisać;
Marka Stańczyka który już nie tylko to fotografował, ale też nakręcił bardzo dużo filmów mówiących o degradacji naszego śląskiego przemysłu!
Zapisy do tych filmów duża ilość znajduje się na YouTube
Marek Stańczyk - „Duchy Przemysłu – kontynuacja http://www.koniakowski.pl/2012-8.html
oraz
Damian Cyfka + Grupa Przyjaciół to znaczący Fotografowie, którzy zbierają doskonały materiał tak fotograficzny jak i filmowy o aktualnej rzeczywistości w jakiej znalazł się nasz śląski przemysł i jego pozorna strukturyzacja wiodąca do likwidacji tego, co jeszcze jest! https://www.facebook.com/urbexsilesia

Warszawa, marzec 2015