2013

CTF - Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne - Kalendarz 2013

Nieczęsto zdarza się żeby Towarzystwo Fotograficzne wydawało swój Kalendarz.
CTF jak przystało na Towarzystwo z wieloletnim stażem nawet w trudnych czasach potrafiło się zmobilizować i wydać skromny, ale ciekawy Kalendarz 1- Planszowy.

Składa się z 4 zdjęć i kalendarium. Autorami zdjęć są; Jerzy Pustelnik, który pokazuje nam na swoim zdjęciu bardzo małe kawałeczki architektury Cieszyna z dużym stadem ptaków, jakie można często można zobaczyć nad Rynkiem Cieszyna. To bardzo proste w formie zdjęcie pozwala nam zastanowić się nad naszymi pomysłami, które rodzą się w naszej głowie i wylatując z niej często uciekają daleko a rzadziej się realizują osiadając na jakimś fragmencie naszej twórczej weny zachęcającej nas do zrealizowania pomysłu.
Henryk Pilch jak przystało na prawdziwego mężczyznę postarał się wykonać interesujący portret dziewczyny z ciekawym spojrzeniem patrzącej w dal i wypatrującej, co nam przyniesie kolejny dzień, miesiąc, rok. Tajemniczość tego spojrzenia jest tak intrygująca, że przyciąga nasz wzrok na portret jak i na kalendarz. Tym samym jest to bardzo mocny punkt graficzny tego skromnego Kalendarza!

Renata Zięba pokazując nam stare drewniane drzwi, nad którymi dominuje data, 1863 która przypomina nam, że w tym roku będziemy 150 rocznicę Powstania Styczniowego! Tym samym te stare drzwi i ich ewentualne otwarcie pozwoli nam przypomnieć sobie ( przy pomocy, Wikipedi) czym był ten nasz patriotyczny zryw.
Jolanta Kubica Pani Prezes CTF-u pokazała nam dwa drewniane nie tyle kominki, co chyba wywieczniki. Jednak dla mnie zafascynowanego ostatnio warszawskimi kominami właśnie te dwa kominki nawiązują do tego, że w ostatnich dniach fascynował nas skromny metalowy kominek na dachu Kaplicy Sykstyńskiej w oczekiwaniu na biały dym. Dym, który obwieścił wybór nowego Papieża. Został nim Jorge Mario Bergoglio.

Warszawa, marzec 2013