2012

Antoni Kreis – „Fotografia zastanawiająca”

Antoni Kreis to znacząca postać śląskiej fotografii. Antka znam od dość dawna i jego fotografia zawsze mnie intrygowała. Nie można jej było jednoznacznie tak nazwać jak i zakwalifikować do jakiejś tematyki. W połączeniu z dobrym warsztatem wartość jej przekazu była bardzo ciekawa dla każdego odbiorcy.

Pasja
Tak też jest z tymi pokazywanymi na ostatniej Wystawie w Okręgu Śląskim ZPAF pracami.
Zbliża się Wielkanoc a Antek przysyła mi zestaw „Pasja” – w swoim przewodniku po wystawie Antoni mówi: to moja wizja drogi krzyżowej a właściwie projekt przeznaczony do zawieszenia w świątyni, choć wątpię by znalazł się proboszcz, który zechciałby to zrobić.


Każdy z nas ma swoją bardzo osobistą drogę krzyżową, z jaką kroczy przez życie. To duża śmiałość, aby zrealizować ten temat fotograficznie. Antek jak zwykle pełen fantazji z poczuciem powagi pokazuje nam swoją drogę krzyżową! Nie mnie ją komentować, wypada się pochylić i zastanowić nad własną twórczością.


Linia Demarkacyjna
- za pomocą zwykłego przedmiotu, który służy do czegoś innego stworzyłem bardzo ważną rzecz: linię, która dzieli dwie płaszczyzny, oddziela coś od czegoś, Stworzyłem „znak”.
Dla mnie to kolejny zestaw niby abstrakcyjny a jednak ważny, bo wytycza nam drogę, której nie znamy, która jest pełna załamań i wzniesień i nie wiemy, dokąd nas zaprowadzi? Czyli też jest znakiem!

ŻEBY BYŁA WOJNA!
- mam wrażenie, że to hasło przyświeca wszystkim ruchom pacyfistycznym na całym świecie. A przecież wszyscy jako chłopcy bawiliśmy się takimi żołnierzykami. Ja nawet je odlewałem je z ołowiu. Kable (nie wiem, jakie) miały wtedy taką izolację!


Wschód Księżyca
- w opowiadaniu jakiejś historii nie ważne są słowa, ważne jest to, co chcemy powiedzieć .Tutaj próbuję sfotografować upływ czasu. A dla mnie samozwańczego specjalisty od stalowych pejzaży to ciekawa etiuda na nity zatopione w rdzawej płycie!

SZTUCZNA INTELIGENCJA
- prawdziwe ludzkie mózgi nie dałyby się na to nabrać...
Tutaj wypada mi opisać te odniesienia – wyprzedaż – ceny hurtowe – digitalizacja – korzystna lokata – multikino – globalna sprzedaż – promocja – interaktywny – wirtualny – e shop – kredyt oprocentowany – internet – sieć – wikipedia – telefony komórkowe – 3D - GPS – i pod – j phone – multimedialny.
Ale niestety ludzie, czyli my dajemy się na to wszystko nabrać i łapczywie z tego korzystamy!

Przeglądając tą fotografię wielu z was czytelników tego komentarza zada pytanie; czy to jest jeszcze fotografia!
Tak to jest fotografia – graficzna – konceptualna – osobista – przemyślana przez Antoniego Kreisa. W pełni doceniam te wszystkie formy fotograficznego przekazu i jestem dumny, że Antek jest moim dobrym znajomym. Ale komentarz jest tym, co o tym wszystkim sądzę.
Ciąg dalszy nastąpi niebawem w kolejnej odsłonie!

Odsyłam do innych zdjęć Antoniego Kreisa
"O p o w i e ś c i" Antoni Kreis: http://www.koniakowski.pl/2005-14.html
Fotomakatki - Fotoiluzje – Fotokicz Antoniego Kreisa: http://www.koniakowski.pl/2005-1.html
Anielski Kreis : http://www.koniakowski.pl/2006-6.html

Warszawa, kwiecień 2012