2012

Stowarzyszenie „Pozytyw”

Na śląską fotografię składają się nie tylko fotografie znanych fotografów, ale też tych wszystkich, którzy jako pasjonaci fotografii przyczyniają się do tworzenia właśnie tej naszej śląskiej fotografii na wysokim poziomie.

Stowarzyszenie „Pozytyw” jest właśnie jednym z takich stowarzyszeń, których działalność warto zauważyć. Ich ostatnio trwająca aktywność godna jest tak zauważenia jak i głębszego pokazania. Niestety znaczące nazwiska tego stowarzyszenia obiecywały mi przesłanie swoich prezentacji, ale niestety zakończyło się na obietnicach! Jedynie od Bogdana Kułakowskiego wybitnego fotoreportera śląskich gazet otrzymałem zestaw dobrych zdjęć i pozwalam sobie podać link do tego komentarza; http://www.koniakowski.pl/2011-16.html

Sądząc po ostatnich sukcesach Prezesa Tomasza Zdulskiego ; wyróżnienie w Konkursie „Obiektywnie Śląskie” jego zestawu „Lato w mieście” i innej aktywności pozostałych członków będę mógł liczyć na zdjęcia prezentujące poważnie „Pozytyw”. Godna pokazania jest fotografia poświęcona pamięci Rafała Wojaczka autorstwa Witka Cichockiego "Ślady”. A zestaw reprezentacyjny z ostatniej wystawy zbiorowej sądzę, że też byłby ciekawy.

Ponieważ na bezrybiu i rak ryba! Więc muszę się chwilowo zadowolić i skomentować tymi kilkoma zdjęciami otrzymanymi od Kolegi Tomasza. Jego fotografie są tematycznie dość rozrzucone, lecz chyba klimat śląskich familoków został zachowany, a zima i drogi do nich prowadzące mogą też być nasze.

Iwona Zięba sięga po przedziwne konstrukcje wyłaniające się z mgielnego niebytu, które na pierwszy rzut oka przypomina konstrukcje kopalnianych wież.( w sztuce to jest dobre, gdy każdy może zobaczyć właśnie to, co chce).

Egzotyczne pejzaże Macieja Durczyńskiego nie są śląskie, ale są bardzo ciekawymi widokami nie tylko masywów górskich, ale doskonałym układem graficznej kompozycji. Rzadko się zdarza taki ciekawy układ perspektyw i odbić w wodzie tak współgrających ze sobą. Mając do dyspozycji tych kilka zdjęć mogę być pewny tego, że w Pozytywie jest jeszcze kilku członków, których fotografię można tak skomentować jak i prezentować na pokazach śląskiej fotografii.
Szczególnie tutaj w Warszawie gdzie nasza śląska fotografia nie zawsze jest doceniana i zauważona.

Warszawa, styczeń 2012