2011

Polscy młodzi fotografowie w Konkursie International Heritage Photographic Experience 2011

Kolejna 15-ta już odsłona górnośląskiej edycji konkursu fotograficznego „Experience” pokazała nam, że młodzież szkolna tak ze szkół podstawowych jak i licealnych potrafi w ciekawy sposób fotografować otaczającą ją rzeczywistość.
Istotnym walorem tych kolejnych odkryć jest świeżość i odkrywczość tego, obok czego często przechodzimy obojętnie i co było już okryte jak i sfotografowane.
Właśnie to osobiste ponowne odkrywanie naszej małej ojczyzny jest walorem bardzo ciekawym. Utwierdza ono nas i młodzież, że śląska kraina jest ciekawa i godna pokazania na międzynarodowym forum.

„Eksperience 2011” to międzynarodowy Konkurs Fotograficzny dla młodzieży szkół podstawowych i licealnych. Jest to już jego 14 – edycja, którą konsekwentnie organizuje Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego a w nim pani Aleksandra Goniewicz.
http://www.scdk.pl/new/

Emilia Węgrzynkiewicz, lat 15, Szczyrk
Pokazała nam fotografię niezwykle skromną - ale dość symboliczną!
Stara zniszczona księga – otwierane drzwi i klucz to symbole poznawania przeszłości. Przeszłości która odeszła lecz dla kolejnego pokolenia jest godna tak poznania jak i zobaczenia.
„Drzwi w niszczejącym domu prawdopodobnie pochodzącym z XIX w. – Biła Szczyrk’

Małgorzata Wąs z Siemianowic Śląskich pokazała nam Pałac w Siemianowicach Śląskich ( w stanie dość opłakanym) przez nietypowy stary otwór. Tym samym dodała temu zamkowi nimb tajemniczości i przypomniała o jego istnieniu. W kolejnym zestawie pokazała nam z powagą i skupieniem godnym starej „Kaplicy z krzyżem” zdjęcie prawe dokumentacyjne proste w swoim przekazie.” Kapliczka w Sośniej Górze Cmentarz epidemiczny” Ta prostota poparta wrażliwością daje nam zdjęcia godne uwagi.

Patrycja Stryczek Pyskowice na swoich zdjęciach pokazała nam fragmenty skansenu parowozownia w Pyskowicach.I tutaj mamy do czynienia z bardzo swobodnym podejściem do tematu. Spojrzenie dziewczynki jest całkiem inne od spojrzenia chłopca. Patrycja nie pokazała nam starego parowozu ani jego fragmentów tylko stare pomieszczenie tego skansenu i fragment oświetlonego trawniczka. – można i tak bo to też są części tego miejsca przebywania starych lokomotyw.

Magdalena Rejek z Chorzowa wybrała się do Nikiszowca. Jej wyprawa przyniosła zdjęcia tego Nikiszowca który może być niebieski a jest czerwony jak cegła z której został zbudowany. Dla młodych fotografów ważne są napisy na murach, to ich forma głoszenia swoich racji.(czy nam się to podoba czy nie fakt musimy zauważyć). Wydaje mi się że fotografując ten napis Magdalena stanęła po stronie tych którzy chcieliby niebieskiego Nikiszowca. Fantazja to siła napędowa sztuki na każdym jej poziomie.

Dorota Cembała, lat 15 ze Szczyrku zauważyła ciekawe fragmenty Kościoła w Szczyrku oraz fragmenty grobu ks. Marcina Serwińskiego na cmentarzu w Szczyrku. Spójność tematyczna tych różnych fragmentów to właśnie zaleta tego tryptyku.Coś co się wywodzi z Kościoła jest nadal kontynuowane na cmentarzu. A wszystko razem może być odkryciem tajemnicy zamkniętej na klucz. I zdjęcie dziurki od klucza jest tu na miejscu!
A cały zestaw zdjęć młodych dziewcząt otwiera zdjęcie klucza w zamku otwieranych drzwi a zamyka zdjęcie widoku dziurki od klucza. Ta przypadkowa symbolika nastraja nas optymistycznie faktem że młode pasjonatki odkryją jeszcze wiele ciekawych rzeczy!
I właśnie takie oglądanie się wokół siebie i umiejętność zauważenia każdej ciekawej i starej rzeczy pozwala młodym fotografom odkrywać naszą najbliższą historię. Aparat fotograficzny i zrobione zdjęcia pogłębiają znajomość tej naszej śląskiej krainy.


Polecam linki do dwóch poprzednich konkursów:
Polscy młodzi fotografowie w Konkursie International Heritage Photographic Experience 2010
http://www.koniakowski.pl/2010.html
oraz
Polscy młodzi fotografowie w Konkursie International Heritage Photographic Experience. 2009
http://www.koniakowski.pl/2009-54.html

„Eksperience 2011” to międzynarodowy Konkurs Fotograficzny dla młodzieży szkół podstawowych i licealnych. Jest to już jego 15 – edycja, którą konsekwentnie organizuje Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego a w nim pani Aleksandra Goniewicz.

Warszawa, listopad 2011