2011

Małgorzata Fraus – Instalacja „Pokój Taty”

Przede wszystkim rzucają się w oczy książki.
Wszędzie książki i gazety.
Na lewo od wejścia klatka z kanarkiem, rozsypane ziarenka.
Powyżej na półce spakowany prezent dla kolegi na urodziny.
Przy oknie biurko
lampa
długopisy w kubeczkach,
spinacze, kolorowe flamastry
"Pokój Taty" opowiada o Kimś kogo już nie ma,
pokazuje Miejsce które już fizycznie nie istnieje.
Powstał ze zbiorów archiwalnych fotografii i na nowo wykreowanych
kadrów.
Wiele z przedmiotów, fotografii, książek... występujących w tej
instalacji ma szczególne symboliczne znaczenie.

Te słowa Gosi Fraus mówią wszystko to, co dla niej stanowi kwintesencję pamięci i miłości do swojego Taty. Nic dodać nic ująć!

Albumy rodzinne to zbiornica przekazów o tych wszystkich, którzy są i byli naszymi bliskimi i z których my się wywodzimy. Jednak tylko nieliczni potrafią z tej przebogatej spuścizny wybrać to, co jest najważniejsze dla nich w danym momencie swojego życia. O tych wszystkich, których kochaliśmy a ich miłość i oddanie stanowią nasz fundament aktualnych poczynań .

Gosia Fraus w swojej instalacji dokonała właśnie takiego wyboru i na Zbiorowej Wystawie „Inne Spojrzenie” pokazała nam rzeczywistość banalną a zarazem dla niej mitycznie ważną. Kobieca wrażliwość jest czymś ciepłym i bardzo sugestywnym. I właśnie ta prostota i ciepło tego przekazu nas urzekają, a właściwie mnie urzekło. Palec taty, który wskazuje kogoś z rodziny i zaraz na kolejnym zdjęciu palec Gosi. Właśnie ten detal tych dwóch zdjęć stał się czymś bardzo ważnym uzupełnieniem tej rodzinnej pamięci.

Kolejne dwa zdjęcia to połączenie symbolu pracy zawodowej będącej pasją z rodzinną biblioteką + fragment odzieży domowników. Wszystko się splata w jeden ważny Małgorzaty przekaz. Praca i dom oraz najbliżsi to to, co nas otacza i w czym wyrastając stajemy się wartościowymi ludźmi. Dlatego twórzmy Albumy z prawdziwego zdarzenia właśnie z oryginalnymi fotografiami, bo tylko taki przekaz przetrwa najdłużej i będzie służył kolejnym pokoleniom.

Prezentacja z dysku i na ekranie (nawet największym w najlepszej technice 3d..... nie zastąpi tego prostego zdjęcia cz-b lekko zniszczonego, które przedstawia Tatę w młodości i podpisanego „Tata twardziel”. Dotknięcie i oglądnięcie tego zdjęcia to wspomnienie magiczne i pełne energii właśnie dla bliskich właśnie tego „Twardziela”

Kwiecień 2011