2011

Kalendarze – Kalendarze "Nasz Kalendarz 2010/2011" (w podwójnej roli)

Nie wszystkie kalendarze kończą swój żywot z końcem danego roku!
Są wyjątki. Takim właśnie takim są nasze PF-ki – Kalendarz na rok 2010/2011. Ponieważ to ważne dla naszego Okręgu ZPAF wydawnictwo miało swój poślizg i ukazało się dopiero przed wakacjami, więc spotkał je los przemilczenia jako kalendarza.
W lipcu 2010 zaprezentowałem, PF-ki czyli pozdrowienia z „Galerii „KATOWICE”. Do oglądnięcia pocztówkowej fotografii autorstwa członków Okręgu Śląskiego ZPAF zachęcam pod linkiem http://www.koniakowski.pl/2010-47.html


Część tego kalendarza będzie nam służyć jeszcze do maja tego roku. Należy, więc przypomnieć tak zdjęcia teraz kalendarzowe i nazwiska ich autorów.

Zabieg ten pozwolił mi ten sam zbiór fotografii zaliczyć raz do zbioru fotografii pocztówkowej a teraz do fotografii kalendarzowej. Jest to tylko zabieg stylistyczny bez specjalnego znaczenia. Ważna jest fotografia jako nośnik naszych spostrzeżeń i interpretacji otaczającej nas rzeczywistości. Nasza wrażliwość jest wyrazem zaangażowania w przeżywanie oraz rejestrowanie widoków, jakich dał nam czas naszego losu.

Przełom Grudnia i Stycznia – Krzysztof Pilecki, Styczeń – Zbigniew Sawicz, Styczeń/Luty – Michał Sowiński, który niestety umarł na początku tamtego roku. Luty – Stanisław Sputo, Luty/Marzec – Bolesław Stachow, Marzec – Maciej Stobierski, Marzec/Kwiecień – Timm Stutz, Kwiecień – Maria Śliwa, Kwiecień/Maj – Józef Wolny, Maj – Jan Zegalski.

Jak z tego wykazu widać jest to dość ciekawy kalendarz pod względem typografii jak i zawartości zdjęciowej. Różnorodność postaw twórczych daje nam obraz tak naszego środowiska jak i tego, co mamy do powiedzenia w naszej śląskiej fotografii.

Styczeń 2011