2010

SMF - „5 LAT MINĘŁO”

Stowarzyszenie Miłośników Fotografii działające pod egidą Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu właśnie obchodzi swój Jubileusz pięcioletniego istnienia. Tą ważną dla siebie rocznicę uczciło otwarciem Wystawy Jubileuszowej będącej podsumowaniem swojego dotychczasowego dorobku.


Dla mnie ten moment sympatycznej uroczystości był też swoistym przypomnieniem wagi słowa „miłośnicy”. Tak, bo nostalgicznie przypomniałem sobie początek swojej drogi fotograficznej w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym, które kontynuowało tradycje Śląskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii z roku 1934.


To bardzo miłe, że śląska i zagłębiowska fotografia kultywuje tradycje, której istotą jest umiłowanie fotografii. W dzisiejszych czasach pośpiechu oraz spłycania nazw i określeń powroty do starej dobrej tradycji budzą szacunek i stają się nadzieją na kultywowanie właśnie miłości do swojej twórczej fotografii.

Dla mnie też jeszcze bardzo ciekawym i godnym podkreślenia faktem jest moment powstania Stowarzyszenia z nieformalnej Grupy Plastycznej „Relacje”, której opiekunem jest artysta plastyk Czesław Gałużny. Właśnie elementy plastycznego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości nadają tej wystawie piętno romantycznego przeżycia. Miłość i romantyczność zawsze chodzą w parze.

Muszę się tu przyznać, że tą romantyczność prezentowanych na Wystawie prac troszkę jeszcze podkreśliłem całkiem przypadkowo. Ale przypadki zawsze z czegoś wynikają. W tej konkretnej sytuacji skorzystałem ze zdjęć z katalogu. Chcąc usunąć drobny raster drukarski zlikwidowałem go jako niepotrzebny szum. I tym samym lekko rozmywając zdjęcia osiągnąłem a chyba właściwie podkreśliłem zmiękczony wizerunek rzeczywistości. Mam nadzieje, że autorzy się na mnie nie pogniewają. Bo widocznie podświadomie chciałem wydobyć właśnie te romantyczne klimaty.

W dobie wszechogarniającej nas cyfryzacji połączonej z coraz doskonalszym i ostrzejszym rysunkiem zaczynamy mieć dość tej super dokładności. Mówię głównie w swoim imieniu. A fotografowany przez nas świat urzeka swoim aktualnym zmieniającym się, co chwilę nastrojem. Na to nakłada się jeszcze osobisty nastrój i aktualne samopoczucie. Ktoś, kto kocha fotografię powinien właśnie ulegać tym nastrojom i pod nie zastosować swoją wiedzę techniczną. Wtedy wrażliwi widzowie zobaczą coś więcej niż tylko zwykłą dokładną rejestrację.


Ponieważ w tej znajomej mi grupie fotograficznej znajdują się właśnie wrażliwi na piękno obserwatorzy, dlatego ja sam mam tyle osobistych skojarzeń i przeżyć z oglądania zdjęć Jubileuszowych.

Chciałem dokonywać ocen indywidualnych jednak rozpisałem się o czymś, co chyba spina tą całą wystawę. Z jednej strony różnorodność tematyczna a w sumie przedziwna spójność.

Pozwoliłem sobie tak połączyć dwójkowo zdjęcia, aby razem się dopełniały.
Gałązka na tle rozmytej firanki - urokliwy egzotyczny pejzaż !
Tajemnica światła słonecznego - światełko w tunelu !
Spokój tafli jeziora - barwny tajemniczy spokój nocy we mgle!
Pejzaż rannych mgieł - latarnia morska symbol bezpiecznego miejsca!
Dziecięca ciekawość świata - może właśnie przez te szpary go zobaczy!
Wyciągnięte ręce do naszej wiary - Krzyż jako symbol tej wiary!
Wielkość - i małość naszych postaci !
Modlitwa do krzyża - ciepło światła nas ogarniającego!
Samotność w wielkiej zimnej przestrzeni - samotność na wodzie!
Małość roślinki godnej zauważenia – wielkość górskich szczytów! (w oryginale są ostrzejsze)
Mali On i Ona a już sobie bliscy - w tym samym kolorycie szara rzeczywistość!

Na tak ciekawy zestaw wystawienniczy złożyło się kilka czynników. Część członków Stowarzyszenia zdobywała wiedzę na kursach fotograficznych. Bardzo duża grupa stale odwiedza wystawy tak fotograficzne jak i plastyczne. Daje to rozeznanie i poznawanie styli i trendów artystycznych. Wspólne wyjazdy na ciekawe plenery to kolejna faza samokształcenia i pogłębiania swojej wrażliwości. Należy też zauważyć że do stworzenia tego twórczego klimatu panującego w grupie przyczynił się walnie ich opiekun artystyczny artysta fotografik Zbigniew Podsiadło.

grudzień 2010