2010

Wojtek Kukuczka - Wydarzyło się na Mariackiej

W październiku nasza katowicka ulica Mariacka połączyła się z dalekimi Himalajami. A stało się to wszystko za sprawą Wojtka Kukuczki i jego grupy pozytywnych przyjaciół. To połączenie było nie tyle z górami, co z uczniami niewielkiej Szkoły w Namche Bazzar, która znajduje się 3440 metrów nad poziomem świata.
Wystawa portretów tych dzieci autorstwa Wojtka była główną, ale nie jedyną atrakcją akcji, która miała na celu konkretne wsparcie właśnie tej szkoły.
Ale o istocie całego tego Projektu należy się dowiedzieć bezpośrednio na linku: www.wojtekkukuczka.pl/ksiazeczka


O samych zdjęciach nie będę teraz pisał, bo zawsze to robię. Teraz zajmę się wspomnieniami z krótkiego, ale treściwego pobytu na tym fotograficzno – imprezowym wydarzeniu.

Zaglądnąłem na Mariacką już wieczorową porą przy bardzo nieciekawej pogodzie (było zimno). Jednak to, co zobaczyłem od razu mnie rozgrzało. Było dużo młodzieży a na samym początku ulicy powitał mnie stary zabytkowy AUTOBUS serce tego projektu, który pomalowany przez grupę Graficiarzy stanowił tak ekspozycję jak i wnętrze dyskoteki. W której już wielu się bawiło w cieplejszej atmosferze!

Idąc dalej widzę film autorstwa Jacka Czarkowskiego, w którym animacja fotograficzna przybliża nam ten świat na wysokości 3400m. Potem przeciskając się przez tłum w poszukiwaniu Wojtka zatrzymały mnie tak plakaty Marcina Krzanowskiego jak i lalki Katarzyny Koperczak. Hiperrealistyczne postacie w połączeniu z komiksem Grzegorza Dańko i dość licznie zawieszonymi plakatami przy wszech obecnej muzyce Vj Marka Straszaka dawało czadu jak to teraz mówią młodzi.

Ten melanż z graffiti na żywo w wykonaniu Sebastiana Tkacza, Mariusza Brodowskiego i Macieja Hartmana to wszystko razem tak mnie urzekło, że chylę czoła przed wszystkimi tymi młodymi artystami za fakt bardzo rzetelnego i konkretnego włączenia się w ożywienie tej naszej jeszcze dość smutnej Mariackiej. Wypada też wymienić innych cichych a ważnych współautorów: Agata Dolina, Bartek Kornaga, Kasia Kokot, Kasia Mańka, Laura Kozik i Olga Adamska.

Naturalnie nie znalazłem wtedy pomysłodawcy i głównego sprawcy tego Ventu, czyli Wojtka. Jednak wrażenia pozostały i dobrze, że fotografia i to dobra fotografia! Bierze udział w takich wydarzeniach.
Inną fotografię Wojtka z komentarzami można zobaczyć pod linkami:
http://www.koniakowski.pl/2009-27.html
http://www.koniakowski.pl/2010-4.html
http://www.koniakowski.pl/2010-19.html

listopad 2010