2010

Polscy młodzi fotografowie w Konkursie International Heritage Photographic Experience 2010

„Eksperience 2010” to międzynarodowy Konkurs Fotograficzny dla młodzieży szkół podstawowych i licealnych. Jest to już jego 14 – edycja, którą konsekwentnie organizuje Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego a w nim pani Aleksandra Goniewicz.
Dzięki tej rzetelnej i wieloletniej pracy śląska młodzież może uczestniczyć w tym światowym pokazie fotografii młodzieżowej o tematyce „Zabytki regionu w twoim obiektywie”. Dwie poprzednie edycje konkursu poświęcone były zabytkom techniki, architektury sakralnej i innym unikalnym a odchodzącym w niepamięć budowlom.
Komentarz o nagrodzonych pracach w latach 2008 i 2009

Młodzi i bardzo młodzi pasjonaci fotografii wspólnie z swoimi szkolnymi opiekunami znowu nas nie zawiedli. Nadesłali dużą ilość ciekawych zdjęć, które mówią tak o zabytkach jak o tym jak młodzież je widzi. Tutaj chciałbym podkreślić ważną rolę nauczycieli, którzy potrafili odkryć te artystyczne pasje i właściwie je ukierunkować tak technicznie jak i mentalnie.
Zaowocowało to właśnie ciekawymi i interesującymi pracami, które nagrodziliśmy i które reprezentują nasz kraj. Warto tu przypomnieć fakt otrzymania z Komitetu Koordynacyjnego IHPE -EPIM pisma z miłą oceną mówiącą o wysokim poziomie artystycznym fotografii nadsyłanej z Polski. Zresztą zauważyliśmy to sami przeglądając kolejne katalogi z lat 2008 i 2009.
Tegoroczne Jury i tym samym ja stanęliśmy przed nie lada problemem. Wszystkie ważne zabytki tak kulturalne jak i techniczne zostały już przez tą młodzież zauważone jak i pofotografowane. Jednak znaleźliśmy kolejne perełki odpowiadające założeniom programowym konkursu. Zgadzam się ze zdaniem Pani Aleksandry zawartym w przedmowie do polskiej części katalogu, że widoczne jest w twórczości młodych ludzi odejście od ulicznego zgiełku wielkich miast w poszukiwaniu inspiracji w rzeczach prostych i od tego zgiełku dalekich.

Autorzy nagrodzeni:
1. Nagroda - Adam Szczygieł, lat 17, III Liceum Ogólnokształcące w Katowicach
Opiekun: Danuta Mierzejewska-Szczerek
2. Nagroda - Marzena Zubel, lat 14, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr. 1 w Szczyrku
Opiekun Maria Kamińska

W pracy Adama zauroczyła nas ta skromna Kapliczka pięknie ośnieżona i oświetlona zachodzącym słońcem. Nic dodać nic ująć!
W pracy Marzeny ta biała poświata nad krzyżem oddaje to, co dla naszego narodu jest ważne!
A jest to wiara w światło nieśmiertelności!

3. Nagroda - Nikolina Góral, lat 17, I Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie.
Opiekun: Bożena Kiełbowicz
Wyróżnienie - Mateusz Mazurek, Zespół Szkół Sportowych w Dąbrowie Górniczej
Opiekun Beata Studzińska
W pracy Nikoli zaciekawiła nas tajemniczość starej klatki schodowej ciekawie oświetlonej
Po której stąpa duch przeszłości, lekko widoczny a jednak ważny!
W wyróżnieniu doceniliśmy prawie idealną klasykę pokazania tego, co dla starego młyna jest najważniejsze, czyli klimatu sielskości czegoś, co już odchodzi!
Cieszy mnie poziom prac młodzieży fotograficznej. Nagrodzeni zasługują na towarzystwo uznanych fotografików, jakich prezentuję w tych komentarzach.

listopad 2010