2010

Jacek Lidwin - „Opakowania dla Ludzi”

Kolejna Wystawa Jacka Lidwina – fotografa i Dominiki Maniek – projektantki mody to ciekawy przykład współdziałania artystów z bliskich sobie dziedzin. Ta skromna, lecz ciekawie zaaranżowana prezentacja w holu Biurowca ALTUS wzbudziła moje zainteresowanie i zastanowienie się czy odpowiada mi taka forma nazwania naszych ubiorów.

Jesteśmy tak związani z ubiorem, że stał się on częścią nas samych i odbiciem naszych mniemań o sobie. Więc dla mnie starszego (tradycjonalisty) słowo opakowanie brzmi lekko nieprzyjemnie.

Na całe szczęście zobaczyłem dość ciekawą fotografię, która ten niesmak osłabiła. W zawieszonych i zwiewnych fotogramach odczułem lekkość tak materii proponowanych ubiorów jak i ciekawe fotografowanie.
Sprawdziła się teza, że współpraca dobrze rozumiejących się ludzi owocuje ciekawymi propozycjami odzieży jak i fotografii. Lekkość i zwiewność tkanin została dobrze zaprezentowana tak przez modelki jak i właściwie uchwycona przez fotografa.

Kolaże modelek i ażurowych materiałów wspólnie się przenikających tworzą interesującą przestrzeń wizualną oddaną przez cz-b zdjęcia.
Nie wszystkie pomysły i fotografie je prezentujące są trafione. Sztucznie i odpychająco wyglądają brzydkie poprzemysłowe wnętrza z modelkami bardzo się starającymi wnieść sztuczny ruch czy pozę mająca podkreślić dramatyzm otocznia. Właśnie tych zdjęć nie zamieściłem a tym komentarzu. Wybrałem bliskie mi kolaże i budzący zainteresowanie kolor tak dramatyczny jak i tajemniczy.

A zamyka tą prezentację bardzo interesujący dobrze wypracowany w czerniach portret kobiecy. Dla mnie jest to zaduma nad wartością tej wspólnej prezentacji Dominiki Maniek i Jacka Lidwina. Właśnie w tym portrecie widzę tak plusy (jest ich więcej) jak i (minusy jest ich mniej) całej tej Wystawy w ALTUSIE.
Jednak patrząc na jakość wystaw tam prezentowanych właśnie ta wystawa należy do tych wartościowszych i godnych zauważenia.

październik 2010