2010

Paweł Janczaruk - „Ślad słońca”

Po tej serii komentarzy z bardzo słonecznymi zdjęciami w moje ręce tak chyba przypadkiem (!) wpadł skromny katalog z Galerii „Korytarz” Jeleniogórskiego Centrum Kultury z Wystawy Pawła Janczaruka „Ślad Słońca”.

Właśnie te niebieskawe fotogramy wykonane w technice – cyjanotypi i kamerą otworkową przedstawiające ślady słońca w dłuższym okresie czasu mówią nam o istocie jego wędrówki nad naszymi krajobrazami. Sam autor, którego znam od kilku lat jest skromny w omawianiu swoich zdjęć i istoty ich artyzmu.

Jednak z wielką pasją informuje nas o istocie tej starej techniki fotograficznej. Tania metoda wykonywania odbitek przez stykowe naświetlenie na papierze nasączonym roztworem soli żelazowej i żelazicyjanku potasowego. Pod wpływem światła zachodzi reakcja soli żelazowej, która ciemnieje dając błękit pruski. Miejsca przykryte pozostają białe. Odbitki nazywa się Blueprint (niebieska odbitka). Powstałe obrazy są zazwyczaj kontrastowe i raczej nie nadają się do fotografii półtonowej. Gotowe odbitki są podobno niezbyt trwałe, choć do dzisiaj przetrwały zdjęcia z 1843 roku.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do Blogu Pawła, na którym znajdą szczegółowe receptury tworzenia nie tylko papierów cyjanotypowych. Znajduje się on na moich przyjaznych stronach. Polecam ten blog, bo na nim jest bardzo dużo dobrych informacji o fotografii i starych technikach fotograficznych, których pasjonatem i znawcą jest Paweł Janczaruk.

wrzesień 2010