2010

Krzysztof Szlapa - „Warsztaty Fotografii Kreatywnej” Dla Dzieci w Parku WPKiW

Krzysztof Szlapa obecnie student ostatniego roku filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim nazywa sam siebie „Fotofanatykiem”. Poznawszy go bliżej zgadzam się z jego oceną, ale jednak pozwolę sobie dodać, że Krzysztof jest też jeszcze pedagogiem nie tylko z wykształcenia, ale z powołania. A co najciekawsze potrafi łączyć te pasje z pełnym zaangażowaniem i ciekawymi efektami.

Ostatnio zaproponował i zrealizował przy okazji „60-lecia Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku” – Warsztaty Fotografii Kreatywnej. Brzmi to dumnie i poważnie jednak istotą tych Warsztatów jest to, że ich uczestnikami były dzieci w wieku od 7 lat do 15 a fotografia była otworkowa.

Założenie programowe, jakie sobie wymyślił to; WARTOŚCI;
---- otwarcie się na otoczenie, jako przygoda przebywania w otaczającym świecie, poprzez obserwację oraz przez gest kreacji, czyli fotografię.
---- otwarcie się na drugiego człowieka poprzez pracę w grupie. Wystawa podsumowująca działalność będzie traktowana jako prezentacja dokonań grupy a nie indywidualnych postaw.
---- Wystawa fotograficzna jako ciekawe wydarzenie artystyczne w ramach obchodów 60-lecia WPKiW.

Te ambitne założenia zostały pokazane na Wystawie, której nie musieliby się wstydzić dorośli fotografowie uprawiający też otworkową fotografię. Sam miałem kłopot z wskazaniem zdjęcia Krzysztofa wśród zdjęć jego małych podopiecznych. Radość z pierwszego „poważnego” publicznego wernisażu była dla tych dzieci wielka i chyba znacząca. Bezbłędnie potrafiły wskazać swoje nie podpisane zdjęcia i pokazywać je z dumą swoim rodzicom. Ten skromny wernisaż miał więcej radości niż wiele poważnych nadymanych wernisaży znaczących artystów.

W Warsztatach i Wystawie udział wzięli; Dagmara lat 7 - Mateusz lat 8 - Oktawia lat 9 - Martyna lat 12 - Angelika lat 12 - Magdalena lat 12 - Karolina lat 13 - Magdalena lat 13 - Agnieszka lat 15 - Patrycja lat 15.
Warto też podkreślić, że kamery otworkowe wszyscy uczestnicy mieli jednakowe o tych samych parametrach różniły się tylko kolorystycznie, ponieważ były to papierowe opakowania po sokach. Mogły się różnić tylko nazwami tych soków, które dzieci lubiły. Obiekty i motywy do fotografowania wybierały same a Krzysztof był tym, który tylko służył opieką i siłą swojej pomocy przy rozwiązywaniu problemów technicznych. Właśnie spokojne pedagogiczne podejście do sztuki fotografowania, umiejętność wytłumaczenia istoty czasów naświetlenia i wiele innych drobiazgów przyczyniło się do sukcesu tego ciekawego przedsięwzięcia.

Bardzo sobie cenię takie czynne i bardzo osobiste zaangażowanie w propagowanie fotografii na tym bardzo podstawowym poziomie. Może to zaowocować tak szacunkiem dla zwykłej rodzinnej fotografii jak i możliwościami pojawienia się talentu artystycznego. A wszystko to w połączeniu z zabawą i przebywaniu na świeżym powietrzu w pięknej scenerii Parku.
Powiększenia zdjęć dokonało Laboratorium fotograficzne „FOTOLAND” z Chorzowa, które objęło patronatem Warsztaty.

Na ostatnim zbiorowym zdjęciu są uczestnicy Warsztatów wraz z rodzicami oraz po lewej stronie sprawca tego artystycznego i pedagogicznego wydarzenia Krzysztof Szlapa.

sierpień 2010