2010

Grzegorz Klatka „Samochodowa namiastka domu”

Nasze wejście do europejskiej społeczności pozwala młodemu pokoleniu docenić to, co mamy ciekawego w naszej kulturze i zwyczajach. Dla Grzegorza, gdy zamieszkał na pewien czas w Pradze stało się jasne, że polska gościnność jest inna od czeskiej. Dla nich dom jest własnością bardzo osobistą. Właśnie wtedy docenił naszą gościnność i swobodę w zapraszaniu ludzi do własnego domu.

Chcąc wprosić się do domów czeskich gospodarzy postanowił przypatrzyć się im w ich namiastkach domu, jakim są ich samochody.

Powstał ciekawy tak tematycznie jak i socjologicznie reportaż z portretów kierowców samochodów, gdy stoją skrzyżowaniach i czekają na zielone światło. Chyba musiał wykonać dość dużo zdjęć, aby dokonać wyboru bardzo trafnego i zmuszającego do własnej refleksji widza oglądającego ten zestaw.

Tak było ze mną, gdy zobaczyłem te fotografie w naszej „Polityce”. Dopiero po obejrzeniu zdjęć przeczytałem tekst. Ale tekstu nie pamiętam a fotografie utkwiły m w pamięci. Osiągnął cel, jaki ma spełniać dobry reportaż.

Ten przegląd różnych postaci i ich zachowania są bardzo uniwersalne podobne do zachowań i mimiki chyba w prawie każdym kraju. Ale właśnie młodzi otwarci na świat fotoreporterzy nam wszystkim to uzmysławiacie. Wydaje się nam, że siedząc w swoim samochodzie jesteśmy prawie niewidzialni. Tym samym czujemy się bezpieczni i pozwalamy sobie na wiele gestów i zachowań nie zawsze właściwych. Pojawienie się ciemnych zadymionych szyb sprzyja temu mniemaniu.

Jednak przednia szyba jest przeźroczysta i mówi nam o kierowcy prawie tyle samo, gdy patrzymy sobie bezpośrednio w oczy. Właśnie to bezpośrednie spojrzenie na wprost jest siłą tego fotoreportażu. Popartego dobrym wyborem, z którego można dokonywać kolejnych bardzo osobistych wyborów, jakie ja też dokonałem zestawiając dyptyki.

Jeżeli moja interpretacja jest podobna do zamierzeń autora to wtedy zaczyna się nasz dialog a przecież właśnie o to nam wszystkim fotografom chodzi. Robimy zdjęcia właśnie po to, aby przekazać swoje przemyślenia i trafić do przekonania odbiorcy naszej prezentacji.
Grzegorz Klatka absolwent Instytutu Twórczej Fotografii, Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Czechach jest tym, którego poznałem kilka lat temu i którego działania twórcze i osiągnięcia z przyjemnością oglądam. Tym samym w śląskiej fotografii prasowej pojawiają się kolejni następcy godni kontynuowania takich sław jak Kazimierz Seko, Stanisław Jakubowski, Bogdan Kułakowski, Stanisław Gadomski i inni.

marzec 2010