2010

Kalendarze – Kalendarze! Maciej Stobierski

Kolejny kalendarz Kalendarze – Kalendarze! Maciej Stobierski to czarna perła wśród aktualnych kalendarzy. „PEJZAŻ – CZTERY ŻYWIOŁY” to nowa osłona możliwości tego doskonałego pejzażysty.

Maciek zaskoczył mnie mile podejściem do tego tak już wyeksploatowanego tematu. Graficzna czarno-biała forma zdjęć bardzo mi bliska jest tym co może zachwyć koneserów kalendarzy. Kolejny klasyk polskiego pejzażu znowu pokazał że pejzaż świata można pokazać ciekawie i inaczej.

Ten unikatowy kalendarz powstał wspólnie z KSK Kompleksowe Systemy Komputerowe Sp. z o. o. Katowice (www.ksk.net.pl) oraz z Wyższą Szkołą Mechatroniki z Katowic (www.mechatronika.edu.pl / www.wsm.katowice.pl).

Maciek jako wytrawny podróżnik pokazał nam pejzaż z różnych stron świata. Ponieważ kalendarze z naszych polskich stron już są w jego artystycznym dorobku. Tym samym kontynuuje piękne i dobre tradycje naszej klasyki. Warto o tym mówić i przypominać. To znowu podniesienie poprzeczki w tym ciekawym i popularnym temacie fotograficznym.

Styczeń – Bory Tucholskie, Luty – Francja, Marzec – Zatoka Biskajska Dar Młodzieży, Kwiecień – Hiszpania okolice Santander, Maj – Juszczyna k. Żywca, Czerwiec – Morze Północne, Lipiec – Góry Stołowe, Sierpień – Ziemia kielecka, Wrzesień – Okolice Sławy, Pazdiernik – Adrspach – Skalne Miasto, Listopad – Okolice Pradeł, Grudzień – Zbocza Ganesh Himal.

Już te wszystkie nazwy wskazują nam okolice które tak zwiedził jak i doskonale z fotografował wytrawny globtroter Maciej Stobierski. Można tylko pozazdrościć ale trzeba pochylić czoła przed jego wrażliwym oraz wnikliwym artystycznie spojrzeniem na te różnorodne krajobrazy. Różnorodne a jednak nam bliskie bo podobne spojrzenie można mieć podczas naszych krajowych wojaży.

Znowu bardzo mnie cieszy coś co jest mi bliskie przez formę i klimat podania fotograficznego. Ale to jest oczywiste gdy do fotografii podchodzi się z sercem i talentem. Fotografia Macieja Stobierskiego jest fotografią już cyfrową lecz doskonale nawiązuje do klasycznej fotografii analogowej z której on wyrósł.
A wszystkich ciekawych fotografii Maćka odsyłam do jego strony www.maciejstobierski.pl

styczeń 2010