2010

Radosław Kazmierczak - „Młodzi”

Tychy Press Photo 2010 - kolejna odsłona. Nagrodzony Wyróżnieniem cykl – „Młodzi” Radosława Kazmierczaka.

Miłość rodzi się wcześnie. To bardzo sympatyczne zdjęcie młodziutkiej zapatrzonej w siebie parki. Przecież tak często bywa. Wszyscy pamiętamy nasze szkolne miłości. Niektóre ulotne a niektóre trwające przez całe nasze życie.

Jednak każda wielka miłość znajduje swoje formalne potwierdzenie w ślubie i jego doniosłej chwili. Ten ważny dla młodych dzień utrwala fotografia ślubna. Jaka ona była za naszych dziadków czy rodziców wszyscy wiemy. Teraz nastał czas na fotografie ślubne wykonywane w przeróżnych sceneriach i pozach. Ja sam wykonywałem już 30-ci lat temu autentyczną fotografię ślubną tak na górniczej hałdzie jak i na budowie katowickiej Superjednostki.
Dlatego akceptuję wszystkie pomysły na uatrakcyjnienie ślubnych uroczystości.

Bo przecież jest to chwila bardzo ważna dla młodych i dlatego akceptujmy ich nieraz szalone pomysły. Jest to klimat i czas ich rzeczywistości. Będą mieli, co wspominać po latach, gdy już euforia tak zmysłów jak i sił ulegnie osłabieniu.
Podoba mi się seria zdjęć ślubnych Radosława Kazmierczaka „Młodzi”, ponieważ odważnie narusza tabu powagi chwili. W sposób lekki i zabawny podkreśla to, co dla młodych jest najważniejsze radość i młodzieńczą zwiewność. Właśnie takie pełne radości zdjęcia nadają takim przeglądowym wystawom fotografii prasowej nowego wydźwięku. Chyba wszyscy jesteśmy już zmęczonymi zdjęciami katastrof i ludzkiej tragedii. Nasze życie składa się z wielu przeciwstawnych sytuacji, które z poczuciem tak rzetelności jak i pewnego dystansu powinniśmy fotografować i pokazywać na wystawach.

luty 2010