2010

Antoni Kreis - Człowiek Orkiestra!

Znając Antka Kreisa od wielu lat i przeglądając Jego zdjęcia mam tylko jedno określenie na jego działalność i uprawianą fotografię – „Człowiek Orkiestra”. Jest fotografikiem, muzykiem, dziennikarzem radiowym, pedagogiem, filmowcem….
Założył przed 20-tu laty zespół muzyczny WHISKEY RIVER w którym pisze teksty, komponuje muzykę i nadal do chwili obecnej lideruje. Chyba dlatego jego fotografia jest delikatna, różnorodna, ciekawa i wielowątkowa.


Zestaw „Cisza” to prawie partytura muzyczna. Delikatne zwykłe gałązki unoszą się w rozpływającej się bieli. „Zielnik” to zielone akordy w tym zestawieniu podkreślające możliwości barwnych przetworzeń.


„Fragmenty krajobrazu” wynikają z tych uniesień i osadzają nas w rzeczywistości trochę wyimaginowanej a jednak realnej.
„Księga kamieni 2005” sprowadza nas na ziemię dosłownie i w przenośni z podkreśleniem ciężaru kamienia jako takiego. To mocny akord wizualny ale czy ostatni ?


Nie Antoni ma dla nas widzów Jego twórczości kolejne „Kamienne ogrody” przypominające nam naszą małość na tej ziemi. Jednak kolejny zestaw „W bezruchu zastygłe milczące” dają nam nadzieję na życie wieczne.


Jednak czy to jest realne ? Mglisty zestaw „Z życia drzew” może rozwiać tą nadzieję. Wprowadzony nierealny kolor daje znowu nadzieję.


Do naszej realnej śląskiej rzeczywistości sprowadza nas cykl „Niepocztówki”. Jednak nie do końca bo odchodzące „Górnicze szyby” w barwnym niebie dają nam kolejną nadzieję na zmianę wizerunku naszej śląskiej krainy.
I tak bym mógł snuć kolejne bardzo osobiste skojarzenia z zestawów fotograficznych Antoniego Kraisa bo nie wyczerpałem wszystkich tematów jakie mi zaprezentował Antek.
Wszystkie nazwy cykli czy zestawów są Jego autorstwa. I mnie już niewiele zostało do dodania przy ich opisywaniu.
Ciekawych twórczości Antoniego Kreisa odsyłam do komentarzy:
„Opowieści” z roku 2004
„Fotomakatki – Fotoilizje – Fotokicz” z roku 2005
„Anielski Kreis” z roku 2006
Wystawa „Antoni Kreis fotografia” w Muzeum Miejskim w Siemianowicach w roku 2008 była Jego ukoronowaniem Jego 30-tu lat pracy twórczej. Byłem tam gratulowałem mu jubileuszu a dopiero teraz o tym piszę. Bo Antek jest skromny a skromni nie zawsze się rzucają w oczy. Ale są wielcy.

luty 2010