2010

„W drodze do raju” Karola Pawka

Pisząc o naszych ważnych Albumach i Katalogach na deser zostawiłem sobie Album bardzo ważny dla naszego pokolenia fotograficznego.

Dorastaliśmy fotograficznie w takim okresie, gdy materiały informacyjne o fotografii światowej w były Polsce rarytasem. Słyszeliśmy o pojawieniu się znaczących Wystaw, lecz tylko szczątkowo je oglądaliśmy.

W 1955 roku Wystawa „Rodzina człowiecza” Edwarda Steichena to jedna z pierwszych znaczących wystaw światowych. Jednak wtedy jeszcze fotografią się nie interesowałem. W roku 1964 gdy już fotografię od jakiegoś czasu uprawiałem w Katowickim Pałacu Młodzieży Karol Pawek zaskoczył świat kolejną ważną wystawą „Kim jest człowiek”. O tej wystawie już mówiliśmy, lecz jej nie znaliśmy dość dokładnie.

Dopiero wystawa „W drodze do raju” z roku 1973 była tą, która dotarła do nas.
Byłem pod wrażeniem. Naturalnie dostanie oryginalnego wydania Albumu tej wystawy graniczyło z cudem. Ale Polak potrafi, więc Prezes Edward Poloczek swoimi drogami zdobył wydruki tego albumu.

Wszyscy starsi Koledzy i koleżanki byli pod wrażeniem oglądając te doskonałe zdjęcia z całego świata. Ja, który nie uprawiałem i nadal nie uprawiam tego rodzaju fotografii jestem do dnia dzisiejszego pod wielkim wrażeniem oglądając obecnie ten Album. Bo z tych zdobytych wydruków zrobiliśmy sobie na użytek własny Okręgu kilka egzemplarzy katalogu tego światowego wydarzenia.

Pomimo tego, że okładka i strona wstępna została wydrukowana na papierze pakunkowym to jednak jego fotograficzna zawartość jest cenna i to bardzo cenna w tej chwili. Gorsza jakość tego druku wcale nam nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie jak „stare wino nabiera smaku”. A zawarte treści w kolejnych zdjęciach są nadal aktualne i można je przypisać do współczesnych zdjęć ze świata.

Warty podkreślenia jest fakt, że Karol Pawek tak jak i Edward Steichen wybrali zdjęcia do wystaw z kilku tysięcy zdjęć otrzymanych na swoją kwerendę.
W roku 1977 Karol Pawek zorganizował jeszcze jedną wystawę „Dzieci tego świata”. Ja pozwoliłem sobie do mojego komentarza wybrać tylko tych kilka zdjęć z Wystawy „W drodze do raju” Karola Pawka.

Zachowałem jednak chyba rzecz najważniejszą, czyli podanie zdjęć w zestawach analogicznych do katalogu. Właśnie to kojarzenie dwóch o czasem więcej zdjęć stanowi o sile przedstawionego fotograficznie problemu. Bo nie jest to sucha dokumentacja jest to przedstawienie ludzkich marzeń, w różnych okolicznościach. Tym samym jest to doskonały przykład zastosowania tak zestawów jak i cykli fotograficznych do przekazania swojej myśli przewodniej, jaką chcemy przekazać odbiorcy naszej autorskiej fotografii.
Ponieważ ta fotografia się nie zestarzała to należy ją chłonąć i chyba dalej już nie komentować!

styczeń 2010