2009

„Linia” - Akt z przed lat

Komentując serię zdjęć i wystaw związanych z aktem przypomniałem sobie, że jak wszyscy młodzi fotografowie też popełniałem tą ważna dla mężczyzny fotografię. Jako dość przypadkowy członek Grupy Artystycznej A-74 na jednym z jej plenerów wykonałem serię zdjęć nagiej modelki na tle skał.

Zafascynowany wtedy pejzażem śląskim nawiązałem do struktury geologicznej przypominającej pokłady tak skał jak i węgla.

Kobiece ciało ustawione w rytmie przeciwnym do układów skalnych było pewnym wyzwaniem do popularnych w tym czasie aktów studyjnych skupiających się na pięknie kobiecych kształtów.

Zawsze odczuwałem konieczność uzupełnienia płaskiej papierowej fotografii jakimiś elementami przestrzennymi. Pozostało to mi do dzisiaj i dlatego stalowe pejzaże podałem ostatnio na wygiętych blachach. W tej serii aktów było dla mnie oczywiste zastosowanie czarnego płótna jako tła nawiązującego do czerni hałd a naklejony biała lina miała symbolizować i wzmacniać wrażenie przecięcia układu rytmów geologicznych warstw.

Jednocześnie kolejne fazy odsłaniania się kobiecego ciała stanowiły to, co my męscy fotografowie lubimy i pragniemy pokazać. Tym samym realizowałem swoją wizję tak aktu jak i pleneru z jego złożonością faktury i rytmów skalnych występów. Krągłe i pełne kształty kobiecego ciała mówiły o bogactwie doznań i wyobrażeń tak miłosnych jak i poznawczych.

Zestaw ten zaprezentowany na 8 Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej Katowice 76 został nagrodzony Srebrnym Medalem FIAP. Był też eksponowany na Wystawach poplenerowych Grupy A-74 której założycielem i dobrym duchem był Juliusz Garztecki.

luty 2009.