2009

Michał Sowiński 1934 – 2009

Smutny mamy koniec tego roku. Kilka dni temu zmarł Michał !
Jeszcze przed Świętami z nim rozmawiałem, życzyłem zdrowia i obiecywałem, że w nowym Roku Go odwiedzę. Ale już nie zdążę mu pokazać Jego zdjęć, jakie umieściłem w sierpniu w Komentarzach. Michał nie miał internetu i nie chciał się do niego przekonać. Teraz mi smutno, że nie zdążyłem wcześniej go odwiedzić.
Spieszmy się odwiedzać tych, których powinniśmy odwiedzać i wspierać !
Dlatego teraz przed pogrzebem pozwalam sobie pokazać kilka stosunkowo mało znanych zdjęć Michała.

Dobrze, że Muzeum w Gliwicach w roku 2007 zdążyło zrobić Michałowi Sowińskiemu dużą Wystawę z okazji jego 50-lecia Pracy Twórczej. Mogliśmy się spotkać i cieszyć się tak Michałem jak i Jego doskonałymi fotogramami.
W lipcu tego roku pokazałem w Komentarzach jego bardzo ciekawe „Akty” (tam też odsyłam czytelników tego komentarza).


Teraz korzystając z pięknie wydanego przez Gliwickie Muzeum Katalogu pozwalam sobie pokazać kolejne ważne zdjęcia.
Z cyklu „Barwy i światła” kilka mało znanych obrazów, oraz kilka zdjęć z lat 60-tych z cyklu „kochankowie nocy i bachusa”.


Michał Sowiński to znacząca postać tak Gliwickiego Środowiska Fotograficznego jak i naszego Okręgu Śląskiego ZPAF.

Brak już nam go było w ostatnich latach jego choroby, ale długie rozmowy telefoniczne łagodziły tą rozłąkę. Michał do końca interesował się tym wszystkim, co się działo tak w Okręgu jak i w naszej Galerii KATOWICE.
Nie wiem, z kim będę prowadził takie wnikliwe i ciekawe fotograficznie dysputy ! I tylko tyle mogę teraz napisać o fotografii Michała. Fotografii, która mówi o nim więcej i szerzej niż mógłbym teraz powiedzieć.

Jego dorobek fotograficzny pozostanie w naszej pamięci a zbiory tak Muzeum Gliwickiego jak i nasze ubogacają naszą fotograficzną tożsamość.
Dobrze, że mogłem poznać Michała, bo jego fotografia dużo mi dała !
Dziękuję ci Michale!

grudzień 2009