2009

Gdzie jest młodzież z tamtych lat?

Fotografując od lat Śląsk fotografowałem też młodzież z tamtych lat ! Były to lata 70- te ubiegłego wieku. Jak wiele i zarazem jak niewiele zmienił się obraz młodzieży niech zaświadczy ten skromny pokaz portretów z tamtych czasów.

Rozpoczynam portretem Marka. Dla mnie bardzo ważnym, bo został on nagrodzony w roku 1973 Złotym Medalem w dziale portretu na 49 Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Sarragossie w Hiszpanii. Ja, który nie byłem specjalistą od portretu zdobyłem Medal za portret! Wszystko się może zdarzyć!

Sukcesy uskrzydlają i zachęcają do dalszego wysyłania fotografii na kolejne Salony. W sumie nazbierało się ich ponad 80, na których eksponowane były moje zdjęcia, z których kilkanaście zdobyło medale i wyróżnienia.

Każdy z nas, gdy jest młody pragnie fotografować swoich rówieśników. I tak też było ze mną. Nie będąc rasowym reporterem nie chwytałem życia na gorąco. W różnych miejscach spotykając ciekawych młodych ludzi podchodziłem do nich przedstawiałem się i starałem się namówić ich na sesję fotograficzną!

Naturalnie musiałem ich przekonać do siebie i swojej rzetelności. Ważne było, że nie robię tych zdjęć do gazety ani telewizji.( tabloidów jeszcze wtedy nie znaliśmy). Ważne dla moich modeli było to, że robię te zdjęcia na wystawy fotografii artystycznej tak w Polsce jak i na międzynarodowe salony.

Przy fotografowaniu młodzieży tzw. trudnej musiałem ich przekonać do tego, że ich nie oceniam, lecz szanuję ich wybory (dobre czy złe) i że moje zdjęcia nie zostaną wykorzystane do rejestrów np. milicyjnych. W pewnym sensie wnikałem w ich środowisko i musiałem być tym, który nie wpędzi ich w kłopoty!

Sam też się bałem czy mi się coś nie stanie w tych dziwnych miejscach, w których się z nim umawiałem. Sprzęt fotograficzny już wtedy też był cenny no i przecież można było go stracić.
Wiara w młodych ludzi i nie sądzenie ich postępowania przyniosła dobre efekty.

Nic złego mnie nie spotkało i dla tego ze wzruszeniem i pewną nostalgią wspominam te ciekawe chwile oglądając zdjęcia młodzieży, która już nie jest młodzieżą.
Naturalnie te zdjęcia, które były delikatnie mówiąc dramatyczne były tylko dla mnie i dla nich. One nigdy nie mogą być publicznie pokazane.
I tu dochodzimy do ważnego przesłania dla kolejnego pokolenia fotografów!
Uczciwość i rzetelność w relacjach fotograf – model obowiązywała i nadal obowiązuje!!!

grudzień 2009