2009

Polscy młodzi fotografowie w Konkursie
International Heritage Photographic Experience.

„Experience” to międzynarodowy Konkurs Fotograficzny dla młodzieży szkół podstawowych i licealnych. Fotografia wykonywana przez młodych fotografów przybliża nam to wszystko, co interesuje młodych w otaczającym ich krajobrazie. Poszczególne edycje tego konkursu miały różne tematy wiodące. Dwa ostatnie, czyli XII i XIII konkurs poświęcone były zabytkom techniki, architektury sakralnej i innym unikalnym a odchodzącym w niepamięć budowlom.

Dla młodych pasjonatów fotografii i ich szkolnych opiekunów to wyzwanie przyniosło w każdej edycji konkursu bogate żniwo w ciekawych i nadesłanych w dużej ilości pracach. Mogę to powiedzieć, bo od kilku ostatnich lat mam wielką przyjemność uczestniczyć w obradach Jury. Stajemy wtedy przed nie lada wyzwaniem jak z tak wielu wybrać te najlepsze, które nie tylko zdobywają nagrody, ale też reprezentują nasz Kraj i region w tym międzynarodowym Konkursie.

Cieszy fakt, że prace naszych młodych laureatów bardzo dobrze się prezentują w porównaniu z pracami fotograficznymi młodzieży z innych krajów. Czyli nie musimy się martwić o przyszłość polskiej fotografii skoro nawet ci najmłodsi dobrze i z pasją używają aparatu fotograficznego.

Naturalnie bardzo ważna jest rola nauczycieli, którzy potrafią tą pasję odkryć i właściwie ukierunkować tak technicznie jak i mentalnie. Tą wirtualną drogą chciałbym im wszystkim bardzo serdecznie podziękować za trud i zaangażowanie.

Dlatego też wymieniając laureatów XII i XIII pozwolę sobie też wymienić nazwiska tych, którzy są cichymi współautorami nagrodzonych fotografii.

Nie można też pominąć organizatora tej naszej edycji konkursu, czyli Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego na barki, którego spadły wszystkie trudy organizowania przez wszystkie lata tego ważnego i dobrego dla polskiej fotografii wydarzenia. Za to zaangażowanie w propagowanie fotografii nisko się kłaniam.

XII 2008
1 Nagroda Magdalena Więcko lat 17 opiekun Urszula Kędzior.
Za wyjątkowy, bardzo przemyślany i jednolity zestaw fotografii.
2 Nagroda Tomasz Gorol lat 18 opiekun Agata Krzysztofik.
Za dwie bardzo charakterystyczne i ciekawe prace.
3 Nagroda Sebastian Głos lat 11 opiekun Barbara Marter.
Wyróżnienie Magdalena Wilczek lat 17 opiekun Janina Głażewska
Za dyptyk wnętrza obiektu sakralnego.

XIII 2009
1 Nagroda Wojciech Romański lat 16 opiekun Halina Nycz-Gach
2 Nagroda Maja Ogonowska lat 13 opiekun Mirosław Goliszewski
3 Nagroda Cezary Rusinowski lat 15 opiekun Mirosław Goliszewski
Wyróżnienie Karolina Szczygieł lat 16 opiekun Mirosław Goliszewski
Wyróżnienie Marcela Nowak lat 17 opiekun Marzena Muras
Wyróżnienie Bartek Walisko lat 16 opiekun Mirosław Goliszewski
Wyróżnienie Magdalena Wilczek lat 17 opiekun Janina Głażewska

Cieszy mnie poziom i różnorodność fotografii nadesłanych na ten Konkurs. W imieniu Jurorów pozwalam sobie pogratulować wszystkim, którzy nadesłali zdjęcia. Nagrodzeni i Wyróżnieni godni są tego, aby ich zdjęcia pokazać dodatkowo w tych skromnych moich komentarzach. W dobrym towarzystwie uznanych fotografików.

listopad 2009