2009

Maria Dzierżyńska
„PRZESTRZEŃ NASZEJ WYOBRAŹNI”

Delikatna skromna, lecz bardzo dobra fotografia, jaką uprawia Maria Dzierżyńka potrafi zauroczyć pięknem swojego wyrazu. Ja, który miałem przyjemność poznać Panią Marię mogę powiedzieć, że jest ona też tak delikatna i urocza jak Jej fotografia.

Dobra fotografia musi oddawać to, co jest istotą charakteru jej autora. Tak jest w tym i wielu innych przypadkach. Maria Dzierżyńska historyk sztuki wieloletnia dyrektor Galerii BWA w Kłodzku tą cechę potrafiła pięknie wykształcić przez obcowanie ze sztuką w jej różnorodnym odcieniu.
Pani Maria pięknie potrafi powiedzieć sama o swojej twórczości i Jej słowa dopełniają to, co oglądamy w tym skromnym przekazie.


*** Wybrać ten moment – naciśnięcia migawki – zamiast zarysu – bezbronnego bogactwa – stąpając wśród pejzaży – nieukojonej nostalgii – leciutko jak ważka – muskając szmaragdowe trawy – poddając się chwili – migotliwej w słońcu – i zostawić potwierdzenie – że można być wszędzie – choć było się – tylko tu (Maria Dzierżyńska kwiecień 1987)


POKUSA Lubię chwytać iskry odbite od mroku – gdy dzień zmierzcha – czułość światła – przemienia go w ekran nocy – za chwilę nie będzie nic – obiektyw nie odszuka kształtów – co rozmywają się bez naszej zgody – znikają by nie wrócić nigdy – mówisz sobie – jutro będzie nowy dzień – zapali nowe światła – złudzenie, nie będzie już tych kwiatów – takiej chwili, zmatowieje cień róży – będą zupełnie inne sprawy – o których dziś nie mam pojęcia. ( Maria Dzierżyńska Kłodzko 1996).
Do tej cennej poezji nic już nie mogę dodać, bo ona mówi wszystko to, co autorka chciała powiedzieć ! Mogę tylko być dumny z faktu bycia kolegą związkowym mojej wrażliwej Koleżanki z dalekiego i tym samym bliskiego Kłodzka.

wrzesień 2009 r