2009

„Akty z Nikisza” Krzysztofa Niesporka

Galeria KATOWICE jeszcze przy ul.Warszawskiej 5 w ostatnim roku gościła ciekawe akty kobiece. Bogusław Michnik w „Erosarium” pytał o kolor miłości. Jowita Mormul analizowała prasę kobiecą i rolę kobiet we współczesnym życiu.
Zmęczony przeprowadzką remontem tak kamienicy jak i naszej nowej Galerii KATOWICE przy ul. Św. Jana 10 poszukałem tego lżejszego i milszego tematu u naszych kolegów.

Krzysztof Niesporek dziewczyny śląskie lubił fotografować od zawsze. Pojawiały się one tak w zdjęciach komercyjnych jak i artystycznych. Zawsze były wykonane z dużym wyczuciem i taktem.

„Akty z Nikisza” trafiają w nasze śląskie przemysłowe klimaty. Robotnicze szafki ubraniowe i inne pomieszczenia zawsze gościły wycięte z PLAYBOYA dziewczyny. Te piękne ciała w tych nie zawsze najpiękniejszych miejscach były odpoczynkiem i relaksem dla zmęczonego ciała i ducha. Tym samym Krzysztof robiąc swoje akty wprowadził je do tych robotniczych przestrzeni.

Górniczy szyb jednoznacznie wprowadza nas w nasze śląskie klimaty a hale przemysłowe to polskie zakłady. Nasz biały Orzeł dumnie w nich wisi. Robotnicy z przyjemnością, ale też z zażenowaniem przyjmują obecność nagiego ciała w tym „bałaganie”.
Tak jak wszędzie jednych to cieszy i ciekawi a drudzy zasłaniają oczy patrząc przez palce. Wypada patrzeć czy nie wypada oto jest dylemat!

Na piękno kobiecego ciała zawsze wypada spojrzeć i cieszyć się tym, co nas tak mężczyzn jak i kobiety po prostu podnieca. Szczególnie wtedy, gdy odkrywamy coś nowego w tym wypadku połączenie brudnej i nieciekawej hali przemysłowej z pięknym młodym ciałem. Ale nie tylko to zestawienie jest ważne. Istotna jest kultura i delikatność połączenia tych niespójnych widoków. Jednak pożądanych w pragnieniach tych, którzy w pocie czoła wykuwają swoją egzystencję.

W tym tkwi siła i autentyzm tych monochromatycznych delikatnych i godnych docenienia aktów Krzysztofa Niesporka. A ponieważ autorami tak zdjęć jak i tekstu są doświadczeni mężczyźni tym samym wpisujemy się do naszego męskiego spojrzenia!
Jednak pełni zrozumienia dla innego, czyli damskiego punktu tak widzenia jak i interpretacji relacji damsko – męskich.

30.01.2009