2009

Anna Chojnacka - Śląscy Plastycy i ich dzieła!

Anna Chojnacka (1914- 2007) to ważna postać naszej śląskiej fotografii. Była w naszym Związku dla mnie od zawsze. Fotografia, jaka uprawiała była różnorodna. A formy jej pokazania potrafiły zadziwić. Już pisałem o niej i jej w komentarzach „23 maja 2006 – Uroczyste przeniesienie – Krowa w kwiatki – plastycy Śląska” oraz „Śląskie Dokumentalistki”. Teraz chciałbym przypomnieć jej ważną makietę nie wydanego Albumu „Wśród plastyków śląskich”.

Zdzisław Lachur W tym albumie dla mnie istotne jest podanie portretu plastyka w odniesieniu charakteru jego dzieła. Tym samym jest to jakaś forma syntezy artysty z tym, co tworzy. Bardzo ważna cecha dobrej fotografii. Szczególne wtedy, gdy w latach 60-tych ubiegłego wieku były i są to nadal znaczące postacie tworzące wtedy Filię Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Leon Dołżycki
Z dorobku tych artystów ich studentów mogła powstać w ostatnich latach nasza Katowicka Akademia Sztuk Pięknych.

Stefan Suberlak
A Hania Chojnacka fotografując te ważne postacie zostawiła nam pamięć o tych, których przeważnie już nie ma wśród nas, a godni są tak zapamiętania jak i przypomnienia.

Rafał Pomorski

Aleksander Rak

Bogusław Górecki
Arkadiusz Ławrywianiec zainspirowany tym albumem tworzy współczesną galerię ważnych i dobrych plastyków śląskich.

Marian Malina

Tadeusz Grabowski
W innej postaci robi to też Zbyszek Sawicz w swojej kolekcji „Mistrzowie piękna”. Ja, który nie znałem tych artystów nie mogę się wypowiadać o ich dokonaniach, ale mając te piękne zdjęcia odczuwam potrzebę ich przypomnienia i wirtualnego pokazania w bardzo skrótowej postaci kolejnego komentarza.

Teofil, Ociepka artysta, którego Anna Chojnacka bardzo lubiła i jemu też poświęciła całą swoją Wystawę eksponowaną w naszej Galerii KATOWICE, na którą osobiście przywoziłem worki piasku i uschnięte drzewko brzozy udekorowane skrawkami materiału! Tym samym jest to moja bardzo osobista forma podziękowania Hani Chojnackiej nie tylko za ten album, ale za wiele innych wystaw i fotografii, które mnie inspirowały do tworzenia fotografii.

wrzesień 2009 r