2009

Timm Stütz - artysta o wielu obliczach!

Nasze śląskie środowisko fotograficzne jest bogate w ciekawe osobowości fotograficzne. Nasz Kolega z dalekiego Szczecina to fotograf o wnikliwym spojrzeniu, wydawca swoich bardzo autorskich Albumów i do tego podróżnik. Urodzony w Dreźnie i tam wtedy mieszkający już w latach 70-tych interesował się naszą śląską rzeczywistością. Jego wojaże po Śląsku zaowocowały ciekawymi spotkaniami tak z ważnymi artystycznie ludźmi jak i interesującymi obserwacjami fotograficznymi. Była to fotografia inna niż ta oficjalna propagandowa uprawiana wtedy na styku NRD i Polski. Piękna Elżbieta sprawiła, że osiadł w Szczecinie i w sposób bardzo naturalny zaczął realizować tą naszą polsko-niemiecką przyjaźń.

W Zestawie prac do ZPAF przedstawił nam naszą śląską rzeczywistość ciekawie i precyzyjnie z taką niemiecką rzetelnością. Ta cecha nadal go charakteryzuje i dlatego jest naszym lubianym Kolegą. Już wtedy poznał Zofię Rydet jak i Jurka Lewczyńskiego.


Euroland czarno-biały już sygnalizował to, co teraz jest oczywistością. Jego zdanie: Jesteśmy do siebie bardziej podobni niż sądzimy, w „Eurolandzie”, jeśli o czymś zapominamy, to z pewnością o różnicy między biednymi a bogatymi. Nic dodać nic ująć.


Fast ein Jeder to fotografia połączona z ciekawymi i ważnymi aforyzmami: Prawda jest zawsze tylko córką czasu - Leonardo da Vinci, Ludzie są warci tyle, ile sprawy, którymi się zajmują - Berthold Brecht, Każdego dnia świat ma nowe oblicze, do nas należy je rozpoznawać - Cartier Breson, Błędy, które się popełnia, wybacza się łatwiej niż metody ich skrywania - Charles Rudolph.
I mógłbym tak nadal cytować te ważne i celne przysłowia i aforyzmy, lecz przecież nie zastąpię tym komentarzem oryginału!


Fotografie dialog to kolejny album podany w podobnej konwencji: Między krzykiem a milczeniem mieści się całe życie - Regina Kontarska-Koper, Czasem łatwiej przyznać nagrodę niż rację - Jerzy Lec, Jeśli zbyt długo patrzysz w otchłań, otchłań wejrzy w ciebie - Friedrich Nietzsche. To ostatnie stwierdzenie łączy się z zdjęciem z naszej ul. Warszawskiej 5, przy której przez prawie 30 lat była nasza Galeria KATOWICE (teraz jesteśmy przy ul. Św. Jana 10).


Polnische Bilder to widzenie nas samych przez przyjaznego i lubiącego nas przyjaciela chcącego łączyć naszą zagmatwaną i trudną historię !
Timm tak to ujął: Często nosimy już obraz w sobie zanim ktoś inny wskazał nam lustro. Zadziwiające, zatem jest nie nowe, lecz potwierdzenie tego, że my już o tym wiedzieliśmy. Dopiero wtedy mamy odwagę kruszyć mosty. Znowu nic dodać nic ująć!


Nan Cuna - Bilder aus Peru to przybliżenie nam tego, co mamy zakodowane w naszej świadomości o tej dalekiej krainie i jej tajemniczych wartościach.
Warto też nadmienić, że wszystkie te Fotograficzne Albumy są w całości zredagowane treściowo i typograficznie przez Timma i jego deArtsign a wydrukowane przez Engelsdorfer Verlag. Dlatego też zastosowałem skanowanie zdjęć z charakterystycznym rastrem drukarskim. Oryginalne zdjęcia jak przystało na dobrego fotografa są technicznie bez zarzutu, ale w tym opisie byłyby chyba nie na miejscu.

sierpień 2009