2009

Arkadiusz Gola – Międzynarodowe Triennale Architektury

O tym, że Arek Gola potrafi dobrze fotografować wiedziałem od dawna. Zaskoczeniem dla mnie były zdjęcia, jakie Arek wysłał na Konkurs Fotografii - 11 Międzynarodowego Triennale Architektury. Trzeba mięć charakter, aby na konkurs architektów posłać swoje bardzo osobiste widzenie osiedla robotniczego zwanego potocznie „Zandką” w Zabrzu.

Architekci potrafią przecież też dobrze fotografować, ale mają swoje wizje widzenia tak architektury jak i pejzażu wokół niej. Ich fotografia jest dokładna, precyzyjna i bardzo komunikatywna.

W zestawie Arkadiusza Goli jest klimat i nastrój odchodzącego w mrok przeszłości osiedla. Symboliczna samotna latarnia otwiera ten zestaw a inna latarnia na murze zamyka tą opowieść. Bardzo trudno te subtelne klimaty oddać słowami trzeba je chłonąć i podziwiać autora za ich wydobycie i pokazanie.

Samotny dom, samotne okna i samotny płot to wszystko tonie w tajemniczym mglistym wieczorze. Nie jest to noc jest to zimowy wieczór w oparach tajemnicy. Niby widzimy fragmenty uliczek czy domków jednak prawda o tym odchodzącym osiedlu kryje się w mroku zaułków. I tym właśnie tkwi czar tego przekazu.

Zestaw został doskonale wybrany i ułożony przez autora. Chciałem dokonywać, jakich wyborów, ale nie mogłem zmienić kolejności i układu zdjęć. Wybór jest pełny i zostawia właściwy niedosyt tajemnicy tego osiedla. Arek który potrafi i prawie zawsze fotografuje ludzi w ich otoczeniu tutaj ich nam nie pokazał. To kolejne odkrycie jak bez mieszkańców można po ludzku oddać klimat i ład tych urokliwych w swej tajemniczości zaułków.

Nie dziwię się, że Jurorzy nawykli do dosłownej fotografii architektonicznej też ulegli temu czarowi i przyznali Arkadiuszowi Goli 3-cią
Nagrodę! Na więcej chyba się nie mogli w swoim zawodowym spojrzeniu zdobyć. A szkoda!
Ps.
Zdjęcia powstały w lutym 2009 roku i pokazują osiedle robotnicze zwane potocznie „Zandka” w Zabrzu. Osiedle zostało zbudowane przed stu laty w sąsiedztwie nieistniejącej już Huty Donesmarka.

Katowice, lipiec 2009