2009

„Odkrywanie ciał niebieskich”
Wiesław Vistan Brzóska

Kiedy Vistan dowiedział się, że rok 2009 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Astronomii był w siódmym niebie. Z internatu ściągnął mnóstwo zdjęć wykonanych przez orbitujące w kosmosie teleskopy Chandra i Hubble. Było to dla niego fascynujące przeżycie. Wspaniałe niesamowite ciała niebieskie: gwiazdy, planety, galaktyki, a szczególnie mgławice zrobiły na nim olbrzymie wrażenie.

Wpatrywał się w nie godzinami!!! Przy pomocy lupy zaczął badać je, piksel po pikselu. I wtedy odkrył coś, czego nikt wcześniej nie zauważył : między pikselami ukryte były jakieś niewyraźne kształty, podobne do postaci. Przy pomocy swojej własnej techniki odkrył to, co nim wstrząsnęło. W otchłaniach kosmosu odkrył tak bliskie nam ludziom formy.

Czy to jest prawda nie mnie skromnemu ziemianinowi sądzić! Jednak patrząc na te Jego fotografie – obrazy można się tak kosmosem jak i tymi postaciami naprawdę zachwycić. I to jest to, co ja mogę powiedzieć na pierwszy rzut oka. Jednak kolejna analiza tych kosmicznych zjawisk nasuwa mi nieodparcie nasze ziemskie męskie skojarzenia. Odkrywam swoje pragnienia i upodobania do piękna kobiecego ciała. Tym samym ta wielo barwna fotografia staje się mi bliska. Czy odkrywcza to kolejne pytanie?

Na które każdy z nas musi sobie odpowiedzieć sam. To, co nam zaprezentował Vistan to opowieść o naszych ciągotach tak do piękna jak i do koloru. Nie mówiąc już o erotyce. Jednak została ona podana w formie bardzo kulturalnej i chyba nie przekroczyła granic tego, co nazywamy przyzwoitością w tym tradycyjnym słowa znaczeniu.
Piękno kosmicznych zjawisk jest urzekające tak swoją barwą jak i gwiezdnymi zawirowaniami i trudno się dziwić, że kolejni odkrywcy tego świata tak jak Vistan je odkrywają na nowo i ulegają jego czarowi.

Pisząc te słowa sam jestem pod przemożnym wpływem tego gwiezdnego bezkresu spływającego na mnie ze wszystkich ścian naszej Galerii. Czy czuję się jak odkrywca, chyba nie do końca, raczej cieszy mnie fakt, że po kilku latach niebytu w naszym świecie fotografii Vistan powrócił do nas niczym spadająca kometa. Mam też nadzieję, że w najbliższym czasie zaskoczy nas kolejnymi odkryciami. Czy tak znaczącymi jak to odkrycie „pięknych” ciał niebieskich to czas pokaże.
Drogi Vistanie liczę na Ciebie oczekując kolejnych „ciał niebieskich” nie do wypatrzenia z ziemskich Katowic. Na naszych śląskich ulicach można zobaczyć wiele pięknych ciał i nie trzeba używać technik specjalnych, aby je dostrzec czy bliżej poznać!

Katowice, czerwiec 2009