2009

Europarlament!
W fotografii Dariusza Kindlera

Europarlament to marzenie wielu ludzi.

Nastał czas kolejnego spełnienia się tych marzeń o znalezieniu się w tym współczesnym centrum zarządzania Europą. Od zawsze symbolami sprawowana władzy były reprezentacyjne budowle. Zamki i Pałace to to, co miało podkreślać i olśniewać powagę tych, którzy w nich przebywali i z nich rządzili.
Tak samo jest w chwili obecnej. Nasz Europarlament to piękna i nowoczesna budowla spełniająca te ważne cechy. Swym majestatem dodaje splendoru ludziom tam urzędujących.
Tym, czym się oni zajmują i czy dobrze wykonują powierzone im zaufanie to już opowieść dla innych, czynnych polityków.

Nam ludziom wrażliwym pozostaje cieszyć się tym, co stworzyli wybitni architekci. A jest się, czym zachwycać !
Fotografom pozostaje oddać na fotografii to piękno i racjonalizm tego współczesnego ośrodka władzy. Dariusz Kindler potrafił tak sfotografować te obiekty z ich dostojeństwem i monumentalizmem godnym naszej epoki. Podoba mi się ten bardzo skrótowy, ale jednocześnie treściwy przekaz.

Marzenie – wizja nowoczesnego świata przeplata się z dostojeństwem i realnością rzeczywistości oraz jej trudnościami i zawiłościami. Spirala schodów i wielo segmentowa rzeźba doskonałego artysty zbudowana z rur, które przecież bardzo lubię i cenię oddaje trudności i meandry sprawowania tej europejskiej władzy.

A jakie będą tego skutki dla nas zwykłych obywateli to się przekonamy dopiero po kolejnych wyborach i zarządzeniach płynących jak szeroka rzeka z tych wspaniałych obiektów.
Rolą nas artystów jest pokazać to piękno w swej wielkości i okazałości. Jednak przekaz ten powinien być tak treściwy jak i dobry. Dariusz Kindler pokazał, że jest to możliwe i za to mu dziękuję!

Katowice, maj 2009 - przed wyborami do Europarlamentu.