2009

Modernizm Tomasza Kiełkowskiego

Marzenia – Symetria – Perspektywy

Pierwsza poważna wystawa to znaczący moment życia młodego fotografa. Start do marzeń, sukcesów i codziennej rzeczywistości. Każdy z nas chce być kimś i osiągnąć swoje sukcesy. To naturalne i godne pochwały. Przeżywaliśmy to my dojrzali twórcy i dlatego powinniśmy dobrym słowem i wsparciem przyjmować kolejne nowe manifestacje młodego pokolenia. W tej sztafecie pokoleń to braterstwo wrażliwości i zrozumienia jest gwarantem ciągłości tradycji. To ważne i znaczące dla mnie stwierdzenie. Chcąc być szanowanym trzeba umieć szanować innych a młodych też!

Tomasz Kiełkowski student Uniwersytetu Śląskiego zadebiutował w roku 2008 wystawą „Symetria Modernizmu” w nowej Galerii Sztuki RONDO. Ta galeria to nowe miejsce kulturalne na mapie Katowic. W rękach młodych artystów Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych zaczyna budować swoją artystyczną renomę.

Dla Tomasza to piękny, choć skromny start ! Tym samym postawił już sobie kolejną poprzeczkę trochę wyżej. Prezentacja kilkunastu zdjęć naszego katowickiego modernizmu to ciekawa i godna uwagi wizja umiejącego patrzeć fotografa. Cel, jaki sobie postawił w zamyśle tworzenia tej fotografii został osiągnięty. Symetria, choć nie dosłowna jest elementem istotnym dla samego modernizmu.

Ta symetria jest też ważnym i centralnym elementem kilku fotografii. Oddaje klimat i nastrój tego stylu. Zarazem jest to wypowiedź bardzo osobista i zdecydowana. Perfekcja technicznego wykonania, klasyczna kompozycja i to coś powoduje, że są to dobre fotografie. W tych zdjęciach jest prawda o budowlach, ale też o charakterze ich twórcy. Młody człowiek potrafi słuchać, konsultować się i wyciągać właściwe wnioski. Nie jest to zjawisko za często spotykane. Jednak godne zauważenia. Tym samym ta wystawa i prezentowane na niej prace to dobry prognostyk kolejnych ciekawych artystycznie poszukiwań.

Ten wielowątkowy obraz pokazał nam ludzi i istotę zabudowy oraz klimat tego wyjątkowego i wzorcowego robotniczego osiedla. Podane w sepii portrety mieszkańców są całym przekrojem tak typów jak i charakterów jego mieszkańców. Doskonały warsztat i pogoda ducha Krzystofa nadają im wymiar symboli naszych śląskich dziejów.
Pokazane w otoczeniu, w którym żyją i sygnalizujące, czym się zajmują są do bólu autentyczne i prawdziwe. Tak jak cała fotografia rodziny Niesporków. Te niezwykłe fotograficzne obrazy pełne ciepła i ludzkich odruchów np. wyciągnięcie ręki do powitania ze znajomym fotografem. To właśnie to, co w tym przekazie jest najwartościowsze.

Kolejna wystawa Tomasza „Przestrzenie ArtDeco” została otwarta 5 maja w Galerii Architektury SARP w Katowicach przy ul. Dyrekcyjnej 9. Jednak młody twórca nie robi wernisażu tylko Finisaż połączony z wykładem dr.hab.Irmy Koziny „Modernizm i modernizmy w Europie międzywojnia”. Finisaż będzie 26.maja 2009.
Ciekaw jestem nowych kolejnych zdjęć tego młodego twórcy.
Tym samym warto stawiać na młodych i twórczych fotografów.

Katowice, 4.maja 2009.