2008

Śląscy Romowie Arkadiusza Goli

Śląscy Romowie to kolejny ważny temat w twórczych zainteresowaniach naszego młodego kolegi Arkadiusza Goli. Jako fotoreporter Dziennika Zachodniego zajmuje się aktualnymi i potrzebnymi w danej chwili tematami. Jego zdjęcia uzupełniają i pogłębiają treści dziennikarskiego przekazu. Taka jest rola fotografii w codziennej gazecie. Jednak Arkadiusz Gola idzie dalej, zgłębia tematy, które mu podsunęło życie. Na swoje potrzeby wykonuje całe cykle zdjęć poświęconych przeróżnym ważnym dla niego ludziom i problemom. To cecha myślącego twórczo fotografa godna zauważenia i docenienia. Jednak momentem zaistnienia tych ukrytych zasobów fotografii jest ich publiczna prezentacja. Do tego trzeba mieć charakter i silną wolę zaprezentowania tak siebie jak i efektów swojej twórczości. Wystawa czy multimedialna publiczna prezentacja to pełne się pokazanie i poddanie ocenie fotograficznego środowiska, które nie zawsze jest obiektywne.

„Romowie wsród nas” wystawa w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej oraz udział w Wieczorze Muzyki, Tańca i Poezji Romskiej „ZAGRAJ MI ŚLĄSKI CYGANIE” w Chorzowskim Teatrze Rozrywki to znaczące momenty w poważnym zaistnieniu Arkadiusza Goli.

Miałem przyjemność uczestniczyć w obu tych wydarzeniach i jestem pod ich urokiem. Arkadiuszowi udało się nie tylko pokazać nam powierzchownie ciekawych ludzi i ich życie, ale wprowadził nas widzów w klimaty tego barwnego życia. Zespół Muzyczno-Taneczny „Tabor” i jego pełen ekspresji występ podczas obu prezentacji pogłębił pełną barwy i życia opowieść o życiu śląskich Romów. Poezja Izoldy Kwiek wieloletniej szefowej tego zespołu pełna ciepła i swoistej nostalgii przeniosła nas w zadumę i refleksję nad istotą losu nie tylko śląskich Romów.

Jak na tym tle wygląda sama fotografia ? Po prostu jako dobra, treściwa i pełna autentycznego klimatu jest spojrzeniem prezentującym kulturę i życie ludzi żyjących obok nas. Nie jest to tylko dobry fotoreportaż, to pogłębiona refleksją piękna opowieść o swoich przyjaciołach mieszkających obok. Arkadiusz Gola zna ich od wielu lat i zyskał ich zaufanie o nawet przyjaźń. To właśnie pozwoliło mu na bardzo rzetelne i prawdziwe pokazanie życia i zwyczajów tych ludzi, których niesłusznie określamy mianem Cyganów. W wielu wypadkach w znaczeniu pejoratywnym. W przecież tak nie powinno być. Tym samym ta uczciwa i zrobiona z uczuciem fotografia oraz ten multimedialny pokaz w teatrze dają nam prawdziwy obraz zwyczajów i życia naszych śląskich Romów.

Należy podziękować tak Pani Izoldzie Kwiek jak i Arkadiuszowi Goli za te chwile pełne radości tak na sali wystawowej jak i w teatrze.

listopad 2008